تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - گروه کامکاران
سه شنبه 7 دی 1389

گروه کامکاران

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

تاریخچه گروه

گروه موسیقی کامکارها درسال۱۳۴۴برای نخستین بار درسنندج، به عنوان گروهی خانوادگی به سرپرستی استادحسن کامکارویلن و عضویت هوشنگ آکاردئون، بیژن خواننده، پشنگ سنتورقشنگ خواننده و ویلن و ارژنگ تمبک تشکیل شد وبرنامه‌های متعددی را در باشگاه افسران، مدارس وتالارهای شهر سنندج اجراکرد.

کامکارها اوّلین تمرینات خود را شب‌ها در کنار حوض کوچک حیاط منزل شان انجام می‌دادند.
با بزرگ شدن فرزندان، به تدریج این گروه موسیقی متکامل تر شد، از نظرآنسامبل انسجام بیشتریپیدا کرد و در سال۱۳۴۸با اعضای خود،هوشنگ ویلن، بیژن تارو خواننده،پشنگ سنتور، قشنگ (خواننده)، ارژنگ تمبک، ارسلان عودو اردشیرکمانچه کنسرت‌هایی رابه صورت رسمی در برخی از شهرهای کردستان و هم چنین شهرارومیه برگزارکرد.

بعد از سال۱۳۵۰برخی از افرادخانواده از جمله هوشنگ، بیژن، پشنگ و ارسلان برای فراگیری موسیقی آکادمیک به تهران آمده و دردانشکده هنرهای زیبا به تحصیل مشغول شدند ارژنگ در آندوره در رشتهٔ نقاشی تحصیل می‌کرد.

پس از چندی کامکارها به اتفاق محمد رضا لطفی،حسین علیزاده،پرویز مشکاتیان و تنی چند از دیگر هنرمندان،گروه‌های شیداوعارف را تشکیل دادند.

این دو گروه کنسرت‌های موفّقیّت آمیزیرا با خوانندگی محمدرضا شجریان وشهرام ناظری به اجراگذاشتند.

اوّلین کنسرت‌های رسمی این خانواده بانام «گروه کامکارها» در اوایل دوران پس ازانقلاب ۱۳۵۷درمجموعه آزادی وتالار وحدت اجرا شد که در بر گیرندهٔ سه قسمت:
موسیقی فارسی،تکنوازی سنتور اردوان وموسیقی کردی بود.

در سال۱۳۶۸امید لطفی، فرزند قشنگ ومحمدرضا لطفی، به گروه پیوست و نوازندگی تار گروه را به عهده گرفت.
کامکارها در کنسرت‌های اخیرشان برخی از استعدادهای جوان را نیز درکنار خود جای داده‌اند.

این گروه کنسرت‌های متعددی در داخل وخارج از کشور اجرا نموده و در اکثرفستیوال‌های بزرگ موسیقی جهانی از جملهWOMADبه مدیریت پیتر گابریل،سامراستیج نیویورک و اکثرتالارهای بزرگ و مهم اروپاوآمریکاهمواره حضوری قدرتمندانه و تحسین برانگیز داشته‌است.
گروه کامکارها در اکثر شهرهای کردستان عراق کنسرت‌هایی را برگزار کرده، هم چنین در سال۱۳۸۰برای اولین باردر تاریخ کشورترکیه توانست برنامه موسیقی کُردی را در شهرهای استانبول ودیار بکراجرا کند که نقطهٔ عطفی در رخدادهای موسیقی این مناطق به شمار می‌آید.

از دیگر اجراهای مهم کامکارها، می‌توان به شرکت در فستیوال موسیقی لوچیانوبریو،آهنگسازبزرگ و مدرن ایتالیایی اشاره کرد؛ این کنسرت‌ها که در سال۱۳۸۳در بسیاری ازشهرهای انگلستان اجرا شد، حاصل همکاری گروه کامکارها و ارکستر سیمفونیای لندن و نشان دهندهٔ هم آوایی دو نوع موسیقی کردی و موسیقی مدرن جهانی بود.
اجرای کنسرتینوکمانچه با ارکسترسمفونیک «مالمو»ی سوئد در سال۱۳۸۴نیز یکی دیگراز موفقیت‌های این گروه در همین دوران بود.

گروه کامکارها علاوه بر اجرای صحنه‌ای، آلبوم‌های متعددی را عرضه کرده‌است که از آن جمله می‌توان به اورامان،زردی خزان، شیلره، گلاویژ، «کامکارها»، «آگری زیندو»، «گل نیشان»، «پرشنگ»، «کانی سپی»، «سماع ضربی‌ها (برای ساز‌های کوبه‌ای)»، «سه نوازی و تکنوازی»، «به یادصبا» ، «ئه وراد» و «ایمشو» اشاره کرد.
هر یک از اعضای گروه کامکارها، علاوه بر این موارد، به تنهائی نیز آثار متعددی را در قالب آلبوم، موسیقی متن فیلم، تالیف وترجمه کتاب ارائه کرده‌اند.

این گروه با دعوت از دیگر اساتیدموسیقی کشور، درسال۱۳۷۶آموزشگاه آزاد موسیقی کامکارهارا در تهران بنیان نهاد.