تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - کوه و غار پراو
شنبه 15 آبان 1389

کوه و غار پراو

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

کوه پراو:

قله سه كل پراو
رشته كوه پراو در حقیقت امتداد ارتفاعات الوند است كه با جهت شمال غربی به طرف كوه‌های طاق بستان پیش می رود و پس از طاق بستان به طرف كردستان متمایل می گردد . این ارتفاعات سنگی و غیر مشجر بوده و دارای معابر محدود است . كوه بیستون بلندترین كوه این رشته كوه می باشد . طول رشته كوه پراو از شمال غربی تا جنوب شرقی 62 كیلومتر و عرض آن از شمال به جنوب در پهن ترین نقاط به 26 كیلومتر می رسد.
سفید كوه

این رشته كوه در10 كیلومتری جنوب شهر كرمانشاه قرار گرفته و به طرف لرستان امتداد دارد . بلندترین قله این كوه 2805 متر ارتفاع دارد و اكثر اوقات پوشیده از برف است. خط الرأس كوه سفید مرز طبیعی بین منطقه درود فرامان و سر فیروز آباد ماهیدشت است. این كوه همانند كوه های دالاهو ، پراو و شاهو جزء زاگرس مرتفع می باشد . ریزابه های دامنه شمالی این كوه به رودخانه قره‌سو و ریزابه های دامنه جنوبی آن به رودخانه مرگ می ریزد

این ارتفاعات از جنوب شرقی روانسر آغاز شده و به صورت نواری به هم پیوسته به طرف پاوه ادامه داشته و از آنجا تا نوسود در جهت شمال غربی امتداد می یابد و در حقیقت مرز طبیعی استان كرمانشاه با استان كردستان را شكل می دهد . قسمت غربی این كوه به رودخانه سیروان منتهی می شود . بلندترین قله‌های آن زاولی و گاوقران با ارتفاع 3390 متر از سطح دریا می باشد .

 این کوه پراو در شمال کرمانشاه است. از پایین که به آن نگاه می‌کنی، فتحش چندان کار سختی نیست. اما وقتی به طرف قله حرکت می‌کنی، انگار مسیر تمام‌نشدنی است. غار پراو در دل این کوه قرار دارد و صدالبته که پیمایش غار از رسیدن به قله کوه بسیار مشکل‌تر است

  غار پراو: 

این غار، بزرگ‌ترین غار آهکی دنیا  و یکی از سخت‌ترین و خطرناک‌ترین غارهای جهان است. این غار 36 چاه با عمق‌های مختلف دارد و رفتن داخل  یا به اصطلاح پیمایش ‌اش کار حضرت فیل است.

 اول از همه تجهیزات و وسایل پیشرفته می‌خواهد و بعد از آن هم دل شیر... دهانه این غار یک سوراخ نسبتا کوچک است که با شیب تندی به پایین می‌رود. اوایل آذرماه جدار داخلی غار را قندیل‌های یخی بسیار زیبا و دیدنی می‌پوشاند. تا حالا فقط در حدود هفتاد نفر توانسته‌اند در این غار مرگ‌آور بچرخند و متأسفانه سه نفر هم بر سر پیمایش این غار جانشان را از دست داده‌اند

 این تصویری از یک چاه 34 متری به اسم اروئیکاست که در غار پراو قرار دارد. این چاه متأسفانه تا به حال جان یکی از کوهنوردان حرفه‌ای را گرفته است. این تنها یکی از 26 حلقه چاه مرگبار پراو است.

فکرش را بکنید در دل تاریکی توی غار می‌روید و یک‌دفعه زیر پایتان یک چاه که به اندازه ارتفاع یک ساختمان 14 طبقه عمق دارد، سبز می‌شود. نه، بهتر است فکرش را هم نکنید!