تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - شوکت وزیبایی در میراث "دالاهو
پنجشنبه 13 آبان 1389

شوکت وزیبایی در میراث "دالاهو

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

دالاهو، بهشت زمینی كرمانشاه
 
 
جام جم آنلاین: كوه‌های سر به فلك كشیده با قله‌های پر برف، رودخانه‌های خروشان و رقصان، جنگلهای سرسبز و طبیعت بكر و با صفا با مردمانی ساده و صمیمی اولین جایی را كه در ذهن گردشگران كرمانشاه زنده می‌كند منطقه دالاهو ، بهشت زمینی این دیار است.
 

شهرستان دالاهو با مساحت 1970 كیلومتر در غرب استان كرمانشاه واقع است.

این شهرستان به مركزیت شهر كرند دارای دو بخش به نامهای مركزی و گهواره است كه از پنج دهستان گوران ، قلخانی ، بان زرده ، ریجاب و بیوه‌نیج تشكیل شده و در مجموع دارای 156 روستاست.

مهمترین ارتفاعات منطقه كوهستانی دالاهو كوه نوا است كه آب و هوای معتدل و سرد كوهستانی را برای این منطقه به ارمغان آورده است.

مهمترین رودخانه‌های شهرستان دالاهو رودخانه كرند است و از دیگر رودخانه های آن می‌توان به زمكان، هورو و بریشاه اشاره كرد.

به جرات می‌توان گفت این شهرستان دیدنی بیشتر زیبایی توصیف ناپذیرش را مدیون سرابها و رودخانه‌های خروشان است كه از مهمترین آنها می‌توان سراب خروشان شالان یا همان ریجاب را نام برد.

سراب كرند غرب، رشمینه قورچی باشی ، سفرشاه ، قلعه زنجیر و تختگاه جهانبخش هم از دیگر رودخانه‌های این منطقه است.

وجود طبیعت بكر و جلوه‌های طبیعی منطقه ریجاب ازجمله جنگلها، كوهستانهای مرتفع ، كوه دالاهو ، رودخانه‌ها ، دره‌ها و چشمه‌ها این منطقه را از سایر مناطق استان متمایز كرده است.

مردمان ساكن دالاهو از اقوام كرد هستند كه به زبان كردی و گویشهای جافی ، كلهری و قلخانی تكلم می‌كنند.

مردم ساده و صمیمی این منطقه همچنان لباسهای محلی خود را می‌پوشند كه صفا و صمیمیت آنها را در چشم مسافران دو چندان می‌كند.

از پوشاك مردان می‌توان شیه و ، شلوار جافی ، كوله بال ، كلاو ، كلاش و از پوشاك زنان شیه و ، پاپوش ، جلسقه ، ماشته ، سرون ، سلته و زبون را نام برد.

تنبور مهمترین ساز منطقه دالاهو است كه قدمتی هزار ساله دارد.

این شهرستان جاذبه‌های بی‌شماری دارد كه از آن میان می‌توان به روستای دیدنی شالان اشاره كرد كه همواره پذیرای گردشگران بسیاری است.

این روستا در 23 كیلومتری سرپل ذهاب و 140 كیلومتری كرمانشاه واقع است.

آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان خنك و در پاییز و زمستان سرد و برف گیر است.

رودخانه پرآب الوند در جنوب روستا جریان دارد.

روستای شالان به سبب درختان بسیار بلند و پوشش سبز ، چشمه‌ها ، سرچشمه رودهای كوچك ، زیارتگاه عبدالله ابن عمر، جنگلهای انبوه و گسترده، باغات گردو، انار و انجیر كوهی از تفرجگاه‌های زیبا و كم نظیر استان است كه مورد توجه گردشگران بسیاری است.

از دیگر روستاهای این منطقه می‌توان روستای حریر را نام برد.

روستای حریر به دلیل برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیمی مطلوب ، مناظر و جلوه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد، مراتع سبز و حاصلخیز روستا بویژه در بهار و تابستان و پاییز زیباییهای شگفت‌انگیز و جلوه‌های جذابی پدید می- آورد.

یكی از چشم‌اندازهای بسیار زیبای روستا، مناظر اطراف سراب حریر می‌باشد كه از درختان بلند، گیاهان و گلهای وحشی پوشیده شده است.

روستای سرخه دیزه، نیز از دیگر جاذبه‌های این شهرستان است كه به سبب استقرار در كوهپایه و اقلیم معتدل، طبیعت زیبا و استقرار عشایر و فصل كوچ دارای جذابیت بسیار است.

علاوه بر زیباییهای بی‌شمار طبیعی در این شهرستان جاذبه‌های تاریخی نیز وجود دارد كه همواره مورد توجه گردشگران است، از جمله می‌توان به قلعه یزدگرد اشاره كرد.

مجموعه بنای یادمانی قلعه یزدگرد در 18 كیلومتری سه راهی ریجاب به سر پل ذهاب قرار دارد.

این مجموعه با وسعت حدود 40 كیلومتر مربع از سمت شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب و از طرف شمال و شرق به صخره‌های پلكانی دالاهو منتهی می‌شود.

بر اساس كاوشهای باستان شناسی زمان ساخت این مجموعه به دوره ساسانی و یا اواخر دوره اشكانی بر می‌گردد.

این مجموعه شامل چند محوطه از جمله دیوار گچ، آشپزخانه، دروازه، جای دار، تپه رش ، قلعه یزدگرد ، گچ گمبد ، قلعه داور، نقاره خانه و آسیاب است.

از دیگر جاذبه‌های این شهرستان می‌توان مسجد عبدالله ابن عمر را نام برد.

مسجد عبدالله ابن عمر یكی از مساجد صدر اسلام است كه در روستای شالان قرار دارد، شالوده این بنا بر روی بنایی كه به قبل از اسلام تعلق داشته ساخته شده است.

مسجد به شكل مستطیل و به ابعاد 7.10 در 18 متر است، شبستان مسجد دارای هشت ستون در دو ردیف موازی است.

محراب مسجد بر خلاف سایر مساجد اسلامی از دیوار جنوبی بیرون نیامده بلكه به وسیله گچ بری به دیوار مسجد اضافه شده است.

منبر پنج پله‌ای مسجد پشت به محراب ساخته شده و مصالح آن سنگ و گچ است.

مناره مسجد در جنوب غربی پشت بام دارای 21 پله مثلثی شكل است در بالای آن نیز گنبدی مخروطی قرار دارد.

از دیگر آثار تاریخی این شهرستان مقبره ابودجانه است.

در نزدیكی ریجاب قبرستانی از صدر اسلام با تعدادی آرامگاه به سبك چهار طاقی‌های دوره ساسانی است.

در میان قبور بنای عظیمی دیده می‌شود كه در میان اهالی محل به مقبره ابودجانه معروف است، ابودجانه از یاران با وفای پیامبر (ص) در جنگ احد بوده است.

یكی دیگر از جاذبه‌های این شهرستان مقبره بابا یادگار در نزدیكی قلعه یزدگرد است كه از زیارتگاه‌های پیروان اهل حق به شمار می‌رود.

این بنا از نظر معماری به صورت فضای مربعی شكل است بر روی آن گنبد مخروطی شكلی قرار گرفته و سطوح داخلی و خارجی بنا به وسیله ملات گچ اندود شده است.

از مهمترین صنایع دستی شهرستان دالاهو می‌توان به قالی بافی ، چاقوسازی ، فلز كاری ، ساخت ادوات موسیقی ، موج (چادر شب) گلیم ، گیوه و سبد اشاره كرد كه در نهایت چیره‌دستی توسط هنرمندان این دیار تهیه می‌شود.

مهمترین سوغات این شهرستان به دلیل وجود باغهای پر بار انگور ، گردو است.

همچنین گردشگران می‌توانند از نخود و روغن حیوانی مرغوب این دیار تهیه و به عنوان سوغاتی با خود به همراه ببرند.

اكنون در آستانه بهار طبیعت و نوروز مسافران و گردشگران بسیاری به سیر و سیاحت در منطقه دالاهو مشغولند تا دمی دور از هیاهوی زندگی شهری، آرامش و آسایش را از لابه‌لای زیباییهای بی‌شمار و بكر این بهشت زمینی هدیه بگیرند.