تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - برای اطلاع
دوشنبه 19 مهر 1389

برای اطلاع

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

گور دخمه ها دربند صحنه
دخمه های دربند در بدنه كوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست آب دربند حجاری شده است . این گوردخمه ها در بین اهالی محل به قبر كیكاوس ، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف می باشد . در ارتفاعی كه بیش از 50 متر از سطح رودخانه فاصله دارد محلی به طول 5/14 متر و ارتفاع 11 متر تراشیده اند و در آن دخمه بزرگتر را ساخته اند كه درگاه آن روبه جنوب است . در جلو گوردخمه فضای ایوان مانندی به ابعاد 75/1*85/5 متر و به ارتفاع 4 متر ایجاد كرده اند كه در جلو این ایوان صفه‌ای به عرض 2 متر در صخره تراشیده اند . در دو طرف ایوان دو ستون سنگی وجود داشته كه متأسفانه تنها پایه و بخشی از ساقه آن بر جای مانده است . بر اساس بخش های باقیمانده ، پایه ستون ها به شكل زنگوله برگشته می باشند . قطر این پایه ها 55 سانتی متر

است . بدنه این پایه ستون ها دارای شیارهایی است كه شبیه پایه ستون های دوره هخامنشی می‌باشد .

در نمای بالای ورودی آرامگاه تصویر خورشید بال داری حجاری شده است .

در این گوردخمه بعد از ایوان ستون دار ، ورودی دخمه به عرض 32/1 متر و ارتفاع 70/1 متر قرار دارد كه به اتاقی به ابعاد 20/3*3 متر و ارتفاع 45/2 متر منتهی می شود . در هر یك از اضلاع شرقی و غربی این اتاق سكویی به ابعاد 5/1*30/2 متر و ارتفاع 50 سانتی متر ایجاد شده است . بر روی هر یك از این سكوها قبری به طول 15/2 متر و عرض 82 سانتی متر كنده شده است .

در میان دو سكو ، مدخل مستطیل شكلی به ابعاد 145/1*90/1 متر وجود دارد كه به اتاق زیرین مرتبط می شود . در داخل این اتاق ، قبری به ابعاد 32/1*42/2 متر در داخل سنگ كنده شده است . در كنار این قبر نیز سكویی به عرض 52 سانت و ارتفاع 50 سانتی متر وجود دارد .

در دیوار شمالی این اتاق ، دو تاقچه كوچك جهت قرار دادن نذورات و هدایا كنده شده است.

با توجه به شكل پایه ستون ، نوع تراش و سقف اتاق زیرین به نظر می رسد كه این گوردخمه نیز متعلق به دوره هخامنشی باشد .

به فاصله 100 متری از گوردخمه بزرگ ، گوردخمه دیگری وجود دارد كه جهت آن به طرف شرق می باشد . مدخل ورودی این دخمه به طول 25/1 متر و بلندی 80 سانتی متر می باشد . اتاق گوردخمه به طول 5/2 متر ، عمق 65/1 متر و ارتفاع آن از كف تا بلندترین نقطه 10/1 متر است .

با توجه به اینكه نوع تراش این گوردخمه شبیه گوردخمه بزرگتر می باشد بنابراین این دو دخمه همزمان با هم می باشند .