تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - تنبور از دیرباز تا کنون 9
یکشنبه 2 آبان 1389

تنبور از دیرباز تا کنون 9

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

 

- نوازندگان و سازندگان برجسته  « قسمت سوم »


گروه نوازی


گروه تنبور نوازان صحنه در سال 1355 به سرپرستی استاد سید امرالله شاه ابراهیمی


پس از مدت زمانی استاد شاه ابراهیمی بدلیل مشغله فراوان و خستگی و كهولت سن سرپرستی گروه مذكور را به كمترین شاگرد خود یعنی نگارنده این سطور (سید خلیل عالی نژاد) سپرد. گروه بطور بی ‌وقفه به تمرینات خود ادامه می ‌داد و در مناسبتها و اعیاد مذهبی و در مجامع و مجالس ذكر و سماع و اردوهای تربیتی ، هنری اجرای برنامه می نمود. مدتی بعد بنا به دعوت مركز حفظ و اشاعه موسیقی در سازمان رادیو تلویزیون استان كرمانشاه ، گروه تنبور همكاری با آن مركز را آغاز نمود و در آنجا نسبت به ضبط و اجرای مقاماتی از موسیقی تنبور اقدام نمود. با آمدن نگارنده این سطور برای ادامه تحصیلات موسیقی به تهران كار گروه عملاً دچار وقفه گردید و پس از سالی چند ، استاد بزرگ موسیقی ایرانی و آشنای بافرهنگ و سنت تنبور و نوازنده چیره‌دست تار ، سه تار و تنبور ، كیخسرو پورناظری نسبت به تشكیل گروه تنبورنوازان موسوم به شمس اقدام نموده و اعضاء گروه تنبورنوازان صحنه را به همكاری دعوت فرمودند. این تشكیل و ادغام در اوائل دهه شصت صورت پذیرفت. اعضاء گروه جدید از هردو حوزه رواج تنبور بودند و همنشینی تنبورنوازان این دو حوزه و تلفیق سنت تنبورنوازی آنها به تعالی و ترقی بسیار انجامید. حاصل آن شركت فعالانه گروه در جشنواره‌های موسیقی فجر و كسب مقام نخست در تكنوازی و گروه ‌نوازی و ضبط و پخش آثاری ماندنی با صدای خوانندگان برجسته بود .


گروه تنبور نوازان شمس در سال 1364 به سرپرستی استاد كیخسرو پور ناظری


گروه تنبور نوازان شمس (قدیم) 

گروه شمس در سالهای فعالیت خود خوانندگان بزرگی چون ، شهرام ناظری ، سیدجلال‌الدین محمدیان ، مرحوم سید مرتضی شریفیان و علی علیئی را به همكاری پذیرفت و آثاری از موسیقی مقامی و ساخته‌های اساتید معاصر را با صدای آنان به گوش مشتاقان رسانید.

در اواخر دهه شصت كه بنا به دلائلی از جمله پراكندگی اعضاء گروه كه حاصل اوضاع نابسامان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود و اوضاع زندگی عادی را در استان كرمانشاه برهم زده و اكثر امور از روال عادی خود خارج شده بود ، پس از وقفه‌ای كه در كار گروه شمس پیش آمد ، نگارنده این رساله اقدام به تشكیل گروه تنبورنوازان باباطاهر نمود كه از آن زمان تاكنون مشغول فعالیت می‌باشد . البته گروه تنبور شمس پس از مدتی فعالیت خود را از سر گرفت و خوشبختانه فعالیت آن تاكنون ادامه یافته است .


گروه تنبور نوازان بابا طاهر در سال 1374 به سرپرستی سید خلیل عالی نژاد 

 


گروه باباطاهر از زمان تشكیل تاكنون به فعالیت خود در زمینه تمرین و اجراهای مختلف ادامه داده است. كه از آن میان ، تنها به ذكر یك مورد اكتفا می‌شود :

گروه باباطاهر در سال 1374 در یكی از بزرگترین مجامع هنر دینی موسوم به اجلاس جهانی هنر دینی كه در مركز همایشهای بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد ،‌ شركت نمود و قطعاتی از موسیقی مقامی تنبور و ساخته‌های معاصرین را به اجرا درآورد . نگارنده این رساله در آغاز آن برنامه ، مقاله‌ای با عنوان « مقدمه‌ای برشناخت موسیقی عرفانی » به سمع شركت‌كنندگان درآن اجلاس رسانید .

در اجرای مذكور علاوه بر هشت تنبور و یك دف ، برای نخستین بار از بربط نیز برای همراهی و همنوازی با تنبورها استفاده شد كه تلفیق صدای سازهای مذكور اثری مطلوب برجای نهاد .

انشاءالله نوار ویدیوئی آن برنامه موسوم به زمزمه قلندری در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت. علاوه بر گروههائی كه به نام و نشان آنها اشاره شد گروههای دیگری نیز در زمینه همنوازی تنبور به فعالیت مشغولند كه معرفی هریك از آنها در این مختصر نمی‌گنجد.