تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - تکایای کرمانشاه
شنبه 1 آبان 1389

تکایای کرمانشاه

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

تکیه ی معاون الملک

تکیه معاون الملک - کرمانشاهان

اکر به دیدن شگفتی ها علاقمند هستید سری به این بنای با شکوه بزنید. بی هیچ تردیدی این بنا را می توان اوج هنر کاشی کاری و معماری عصر قاجار در این منطقه نامید. ویژگی دیگری که این مکان را در میان تمام کشورهای اسلامی منحصر به فرد می سازد حجم زیاد تصاویری است که بر روی کاشی نقش شده و در قالب قاب های تزیینی و زیبا ارائه شده اند.

تصاویر برخی از پیامبران و ائمه در کنار تصاویری که صحنه های مختلف واقعه ی عاشورا را نشان می دهند. تصاویری از شاهان سلسله های مختلف از سلسله پیشدادیان گرفته تا آخرین شاه قاجار و همچنین صحنه هایی از داستان های شاهنامه در کنار رجال سیاسی و مذهبی عصر قاجار و صدها عکس از اماکن مذهبی ، مناظر طبیعی و تصاویر تریینی از جمله موضوعاتی هستند که بر روی کاشی های این مکان نقش شده اند. این بنا از سه بخش تشکیل شده که بخش اول و آخر آن به صورت حیاط هایی است که اطراف آن را اتاق های متعدد احاطه کرده اند. و در بخش میانی که گنبد دار است از راه دو راهرو با این حیاط ها مرتبط می باشد. بخش اول یا ورودی بنا حسینیه ، بخش گنبد دار زینبیه و بخش آخر بنا که در مواردی در آن مراسم تعزیه خوانی بر پا می شود عباسیه نام دارد.

تکیه معاون الملک - کرمانشاهان

کرمانشاه

مقبره ی بانی این مکان مرحوم حسن خان معینی معروف به معاون الملک همراه با تصویری از او در بخش زینبیه قرار دارد این شخص خیر با هزینه ی شخصی خود هنرمندان سرآمد زمانش همچون استاد محمد بنا ، حاج حسن کاشی پز تهرانی ، سید ابوالقاسم مانی نقاش معروف کرمانشاه و حسین نقاش تهرانی و همچنین مرحوم حسن خطاط را گرد هم آورد و این بنای زیبا را به یادگار گذاشت.

نگاره ها در تکیه معاون الملک - کرمانشاهان

کرمانشاه

موزه ی مردم شناسی – موزه ی پوشاک

موزه ی پوشاک در تکیه معون الملک - کرمانشاهان

این دو موزه نیز در انتهای بخش عباسیه تکیه ی معاون الملک قرار دارند و می توانید همزمان با بازدید از تکیه آن ها را هم ببینید. موزه ی مردم شناسی در طبقه ی بالایی است و درون آن اشیاء مردم شناسی در 24 ویترین شیشه ای در معرض دید قرار گرفته اند. موزه ی پوشاک نیز در طبقه ی پایین است و پوشاک مناطق مختلف استان کرمانشاه با استفاده از مانکن و در قالب چندین غرفه ارائه شده اند.

تکیه ی بیگلربیگی

تکیه ی بیگلربیگی - کرمانشاهان

 

این تکیه به وسیله ی عبدالله خان فراشباشی ، ملقب به بیگلربیگی ساخته شده است. که از لحاظ آیینه کاری و استیل بنا و درها در میان تکایای کرمانشاه ممتاز است.

بنیانگذاران تکیه ی بیگلربیگی

در یک سمت حیاط ، تالار آیینه کاری بزرگ و مجلل تکیه با تزیینات عالی و کتیبه ی متعدد مربوط به دوران سلطنت مظفرالدین شاه (1313 تا 1324 هجری قمری) قرار دارد و در سوی دیگر ، اتاق وسیع مهمانخانه ی بیگلربیگی واقع گردیده. در این تکیه موزه ی پارینه سنگی برپا است ، و همچنین عتیقه ی ایران مخلوط با بلورها و چینی های قدیمی اروپایی درون قفسه های آیینه کاری بلند زیبا و عالی چیده شده است. که مفرغ های هرسین و لرستان با مجموعه ای از سکه ها و بعضی قطعات نقاشی از جمله ی این موزه است.

تکیه ی بیگلربیگی - کرمانشاهان

موزه در تکیه ی بیگلربیگی - کرمانشاهان

تالار آینه کاری بزرگ ، به حسینیه نیز معروف است که در ضلع باختری حیاط قرار دارد و بر اساس کتیبه ی موجود در این حسینیه تاریخ آیینه کاری آن ، سال 1326 هجری قمری است.

در جنگ تحمیلی پرتاب بمب های خوشه ای توسط عراقی ها ، به برخی از آیینه های زیبای تکیه زیان وارد کرده و آن ها را فروریخته و بر دیوارهای ضلع باختری نیز خساراتی رسانیده است