تبلیغات
اهورا مزدا بی همتا - سوغات کرمانشاه
شنبه 1 آبان 1389

سوغات کرمانشاه

   نوشته شده توسط: محسن مهدی پور    

سوغاتی های معروف کرمانشاه به طور عمده در سه بخش خلاصه می شود:

الف)انواع شیرینی جات محلی شامل نان برنجی – نان شکری – نان خرمایی و کاک که در سه محل ؛ بازار کرمانشاه چهار راه اجاق و چهار راه جوانشیر فروخته می شوند.

ب)انواع دست باف ها شامل گلیم – جاجیم – موج و گیوه که در بازار و فروشگاه های صنایع دستی به فروش می رسند.

ج)روغن کرمانشاهی

کرمانشاه

غذا

غذاهای کرمانشاهی

خورشت خلال بادام: که ترکیبی از گوشت گوساله یا گوسفند خرد شده همراه با خلال بادام و زرشک سیاه و افزودن لیموی عمانی (Amani) و پیاز و نمک تهیه می شود معروف ترین غذای محلی کرمانشاه است. معمولا به برنج این خورشت زعفران و قدری روغن کرمانشاهی اضافه می شود. این غذا در بیشتر رستوران های شهر پخت می شود.

دنده کباب: این خوراک لذیذ هم که هر خوراک آن از حدود 750 گرم گوشت گوسفند تهیه می شود ویژه ی کرمانشاه است و در بیشتر رستوران های محدوده ی طاق بستان بر روی آتش کباب می شود و آن را به طور ماهرانه ای پشت و رو می کنند.

صنایع دستی

کرمانشاهان از دیرباز به موازات توسعه ی کشاورزی و دامداری ، در زمینه ی صنایع نیز پیشرفت داشته است و آثار بسیاری از روزگاران کهن به جا مانده که نمودی است از استعدادها ، ذوقهای سازنده و دستهای ماهر.

پژوهشهای به عمل آمده می رساند که روزگاری بخش کرند غرب زرادخانه ی مهمی بوده که سلاحهای گوناگون را می ساخته است. در تاریخ یورشهای تیموری و جنگهای ایران و عثمانی از سلاحهای ساخت کرند یاد شده است.

صنایع دستی کرمانشاه شامل:

1)گیوه کشی

2)موج بافی: موج و در اصطلاح محلی رختخواب پیچ و مفرش از پشم خالص بافته می شود و تولید آن بیشتر جنبه ی رفع نیازهای محلی و سفارش دهندگان آشنا را دارد.

3)پرده بافی: پرده بافی نیز یکی از صنایع دستباف می باشد که از دیر باز در استان کرمانشاهان رواج داشته است و هنوز چند نساجی در کرمانشاه به بافت پرده های نخی به اندازه های متفاوت مشغول می باشند.

4)قلمزنی: قلمزنی از هنرهای بسیار با ارزش و جالب کرمانشاه است.

5)ابزار فلزی

6)گلیم بافی: گلیم بافی از صنایع دستی سنتی خانوادگی است که در بیشتر نقاط استان کرمانشاهان رواج دارد. بیشتر کارگاههای گلیم بافی در خانه های روستاییان است.

7)نمد مالی: نمد مالی از دیر باز در کرمانشاهان سابقه دارد و در گذشته انواع پوششهای پشمی و زیر اندازها ، حتی زیر زین اسبها از نمد تهیه می شد.

نقشهای متداول در روی نمدهای نقاط مختلف کرمانشاهان عبارتند از:

1) اسلام آباد غرب: زیگزال ، شمشیر و تپانچه ، زرینه ، سیمینه (رنگین کمان) ، گل ترنج که خودشان طرق می گویند ، تبر زین ، درخت و گنجشک.

2) هرسین: کله قوچی ، پنبه مرغی ، ران خروسی ، لولو (نوعی پیچک که که همان نیلوفر است) ، چپ و راست.

3) کرند (Kerend): تبر زین ، حلقه ، جقه شاهی ، کرمانی ، چپ و راست ، بز کوهی ، برگ گل کوچک ، تبر زین کوچک ، مرغ ، گل.

4) سرخ دیزه: گنبدی ، پنجه مرغی (چن مامر) ، قلاب ، گلابی ، پله ، جقه شاهی.

 

8)سیاه چادر: عشایر کرمانشاهان با استفاده از موی بز و پشم ، سیاه چادر می بافند. وزن هر سیاه چادر ممکن است تا 300 کیلو گرم برسد ، اطراف سیاه چادر را با چیق می پوشانند.

9)چیق: چیق و به اصطلاح محلی و گویش کردی چیغ ، از تولیدات سنتی مردم ایلیها و عشایر استان کرمانشاهان است که در بر پا داشتن سیاه چادرها از آن استفاده می شود.

10)جاجیم بافی: جاجیم بافی از صنایع سنتی کرمانشاهان است که میان خانوارهای روستایی و عشایر رواج دارد. بافت جاجیم شبیه گلیم است ، با این تفاوت که جاجیم در چهار تخته بافته می شود و پس از بافتن به هم متصل و دوخته می شود.

مواد اولیه ی جاجیم پشم است و به صورت راه راه با نقشه های خاص و ذوق و سلیقه ای هنرمندانه بافته می شود.

جاجیم را به عنوان چشم روشنی و جهیزیه ی نو عروسان هدیه می دهند و همچنین یادگاری ارزنده است که سالها در خانوارها باقی می ماند.

11)منجوق دوزی

12)قالی بافی: قالی بافی به صورت یک فعالیت جنبی ، با نقشه های محلی و سنتی ، از دیرباز در بسیاری از روستاها و در میان عشایر استان کرمانشاهان وجود داشته است. نقشه های محلی عبارتند از: کیوناتی ، حسین آبادی ، اکبر آبادی و غیره که به نام روستاهای کیونان ، حسین آباد و اکبر آباد نامیده شده اند. اغلب این روستاها در حوزه ی شهرستانهای سنقر ، کنگاور و نیز دهستانهای خاوری و شمالی شهرستان کرمانشاه قرار دارند.

صنایع دستی متفرقه

علاوه بر تولیدات دستی سنتی که شرح آن گذشت ، بنا به ضرورت خاص محیط زیست ، تولیدات دستی دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که عبارتند از:

سفره ، رومیزی ، کیسه ی حمام ، جوراب پشمی ، جوال پشمی ، رانکه و چوخه ، خورجین ، طناب یا رسن( Rosen ) ، دستکش کرکی ، کلاه ملیله دوزی ، حصیر ، گلدوزی ، شال پشمی و غیره.